Gwoździarki gazowe – alternatywa dla pneumatycznych

Gwoździarki gazowe – alternatywa dla pneumatycznych

Narzędzia budowlane takie jak gwoździarki, zszywacze i sztyfciarki – są to narzędzia pneumatyczne. Działanie ich oparte jest o zasilanie sprzężonym powietrzem, które najczęściej pochodzi z kompresora wyposażonego w sprężarkę. Narzędzia tego typu cechuję duża trwałość i moc. Najlepiej sprawdzają się one podczas pracy stacjonarnej, gdzie nie ma potrzeby przenoszenia kompresora. W momencie gdy wykonujemy prace bardziej mobilne – np. podczas prac dekarskich czy na budowie, narzędzia pneumatyczne wydają się być mało poręczne. Producenci gwoździarek by usprawnić mobilną pracę stworzyli narzędzia zasilane gazem. Na rynku zatem znajdziemy gwoździarki gazowe, sztyfciarki i zszywacze gazowe.

Jak działa gwoździarka gazowa?

Wszystkie z gwoździarek gazowych wyposażone są w liniowy silnik spalinowy, a działanie jej jest oparte na dość prostej zasadzie. Aby doszło do wystrzału operator musi wykonać następujące czynności. Należy przycisnąć nos narzędzia do powierzchni wbijania, a później nacisnąć spust. Po przyciśnięciu nosa do powierzchni wbijania zamykana jest komora zapłonu, uwalniana jest mała porcja gazu pochodząca z naboju gazowego zamontowanego bezpośrednio w korpusie gwoździarki oraz uruchamiany jest wiatraczek, który miesza gaz z powietrzem. Następnie operator naciska spust – w tym momencie bateria gwoździarki generuje iskrę w komorze, co powoduje zapłon mieszaniny gazu i powietrza. Ta mini eksplozja powoduje nagły wzrost ciśnienia, które przesuwa wbijak w dół i następuje wbicie gwoździa. Po odstawieniu narzędzia od powierzchni wbicia układ wraca do swojej pierwotnej pozycji, otwierając przy tym otwór wentylacyjny, dzięki czemu spaliny wydostają się z komory. Z kolei sprężone powietrze powstałe po przesunięciu cylindra w dół po eksplozji gazu powoduje powrót cylindra do pozycji wyjściowej.

Jak dbać o gwoździarki gazowe?

Aby nasza gwoździarka gazowa poprawnie funkcjonowała oraz służyła nam długowiecznie, istotne jest właściwe utrzymanie i przestrzeganie kilku zasad pracy. Po pierwsze, ważne jest postępowanie zgodnie z załączoną do narzędzia instrukcją obsługi. Po drugie, stosowanie jedynie łączników dopasowanych do danego typu narzędzia, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu łączenia gwoździ, kąta ich nachylenia oraz długości. Po trzecie, istotne jest regularne czyszczenie oraz smarowanie części narzędzia przy pomocy dedykowanych środków. Warto także zwrócić uwagę na warunki, w jakich wykonywana jest praca – zbyt duża wilgotność powietrza i niskie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na działanie gwoździarki gazowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pomagamy w doborze urządzeń
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego urządzenia lub nie wiesz dokładnie jakie akcesoria będą pasować do urządzeń, której już posiadasz nie czekaj...
+48 67 215-12-68
Zadzwoń a my postaramy się Ci pomóc.
Lub napisz do nas wiadomość
Pomagamy w doborze urządzeń
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego urządzenia lub nie wiesz dokładnie jakie akcesoria będą pasować do urządzeń, której już posiadasz nie czekaj...
+48 67 215-12-68
Zadzwoń a my postaramy się Ci pomóc.
Lub napisz do nas wiadomość
[wpgdprc "Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę."]