Jak działa zszywacz pneumatyczny?

Jak działa zszywacz pneumatyczny?

Przed rozpoczęciem pracy ze zszywaczem pneumatycznym zasięgnijmy na jego temat trochę wiedzy – w trosce o nasze bezpieczeństwo. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących jego użytkowania.

Co to jest zszywacz pneumatyczny?

Zszywacze pneumatyczne są narzędziami najczęściej wykorzystywanymi w przemyśle tapicerskim lub stolarskim.  Ponadto można je również stosować w pracach domowych, na przykład przy zakładaniu paneli ściennych czy wymienianiu tapicerki mebli. Narzędzie to jest przeznaczone do wbijania gwoździ i zszywek w różnego rodzaju materiały. Używając zszywacze pneumatyczne możemy swobodnie łączyć ze sobą dwa różne elementy.

Zszywacze pneumatyczne  – zasady działania

Zszywacz pneumatyczny czerpie swoją siłę z układu sprężonego powietrza, wymaga więc stałego podłączenia sprężarki lub kompresora.  Dzięki takiemu systemowi do wykonywania czynności przy jego użyciu nie wymagane jest od nas duże użycie siły.  Wewnątrz zszywacza znajduje się tłok, którego zadaniem jest wbicie zszywki w materiał. Tłok czerpie siłę do pracy z mas powietrza, przemieszczających się z jednej części narzędzia do drugiej w szybkim tempie.

Po wbiciu zszywki narzędzie nie wymaga ponownego ładowania.  Zszywacze pneumatyczne posiadają zintegrowaną sprężynę, która w zautomatyzowany sposób podaje kolejną zszywkę gotową do użycia.

Proces ten przebiega w zawrotnym tempie, dlatego istnieje możliwość wbijania wielu zszywek w bardzo krótkim czasie, ułatwiając i znacznie przyśpieszając naszą pracę.

Zszywacze pneumatyczne, a zasady bezpieczeństwa

Zszywacz pneumatyczny jest narzędziem, którego używanie wymaga szczególnego skupienia i wykazywania się rozsądkiem. W innym wypadku może dojść do skaleczenia bądź innego uszczerbku na zdrowiu.

O czym zatem należy pamiętać pracując ze zszywaczem pneumatycznym?

– zdobądźmy pewność, że obok nas nie znajdują się osoby trzecie, które moglibyśmy zranić,

– pamiętajmy, że podczas używania zszywacza powstaje odrzut, przez który grozi nam uraz głowy czy innej części ciała,

– trzymajmy narzędzie za rękojeść, nie za spust,

– jeśli przerywamy pracę, koniecznie odłączmy urządzenie od sprzężonego powietrza,

– przed przyłożeniem zszywacza do materiału, zwróćmy uwagę na to czy nie jest on zbyt cienki, gdyż możemy przebić go na wylot,

– przed wejściem na drabinę pamiętajmy o odłączeniu zszywacza od systemu sprężonego powietrza,

 

Zapraszamy również na zaprzyjaźniony blog z tematyki narzędzi http://specjalistycznie.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pomagamy w doborze urządzeń
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego urządzenia lub nie wiesz dokładnie jakie akcesoria będą pasować do urządzeń, której już posiadasz nie czekaj...
+48 67 215-12-68
Zadzwoń a my postaramy się Ci pomóc.
Lub napisz do nas wiadomość
Pomagamy w doborze urządzeń
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego urządzenia lub nie wiesz dokładnie jakie akcesoria będą pasować do urządzeń, której już posiadasz nie czekaj...
+48 67 215-12-68
Zadzwoń a my postaramy się Ci pomóc.
Lub napisz do nas wiadomość
[wpgdprc "Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę."]